tel
   
    HABERLER
Temel Akdağoğlu

Temel İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akdağoğlu; Sektördeki durgunluk 2013 yılında ağırlaşacak

İnşaat sektörünün deprem sonrasında bir durgunluk yaşadığını, zaman içinde açıldığını fakat 2008 kriziyle müthiş bir durağanlığın geldiğini kaydeden Akdağoğlu, “2008’den gelen dalga hala düzelmedi. Bu dalganın düzeleceğine dair bir umut da taşımıyorum. Zira, mevcut iktidarın bu noktada bir çabası olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

Firmalarının şirketleşme sürecinin 1982 yılında olduğunu, fakat 1975’li yıllarda kurulduğunu belirten Temel İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akdağoğlu, “Altyapı ve üst yapı çalışmaları yapıyoruz. Yol, kanal ve inşaatın altyapı-üstyapı segmentiyle ilgili her türlü hizmetini gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında konut alanında da faaliyet gösteriyoruz. Temel İnşaat yanında, Cihangir ve Casa İnşaat adıyla iki şirketimiz daha var. Cihangir, hem altyapı hem de üst yapı sektöründe çalışıyor, yanı sıra konut işinde de faaliyet gösteriyor. Casa da aynı alanlarda faaliyet yapıyor. Kemerburgaz Göktürk’de çok özel konut projelerimiz devam ediyor. Bunun yanında Beykoz’da, Ümraniye ve Dudullu’da da nitelikli konutlar üretmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Sektörde maliyetlerin giderek yükseldiğini, büyük reklam kampanyalarıyla piyasaya çıkan bir çok firmanın çok zor durumda olduğunu, bazı firmaların ise iflas ettiğini ifade eden Akdağoğlu, “İnşaatlar bu kadar hareketli değilse maliyetler neden artıyor. Hazır beton fiyatları, çimento, demir ve diğer inşaat malzemeleri sürekli yükseliyor. Bunlar aslında bir dişlinin parçaları, betoncu, beton yapabilmek için kum alacak, çakıl alacak, çimento alacak, bunu taşıyabilmek için araçlarına benzin alacak. Bugünkü iktidar işbaşına geldiğinde motorinin litre fiyatı 1 lira 200 kuruştu. Şu anda motorin fiyatı 4 lira sınırına dayandı. Maliyetlerin sürekli artmasıyla birlikte projelerin de aynı oranda artması gerekirken, sektörün hareketliliğini sağlamak için bu artışlar müşteriye aşırı şekilde yansıtılmıyor. Bu da sektördeki firmaların kesesinden yemesine yol açıyor” açıklamasını yaptı.

Türkiye ekonomisinin iyileşmesinin de kötüleşmesinin de siyasi iktidarla bağlantısı olduğuna dikkat çeken Akdaoğlu, şöyle devam etti: “Bu bir algılayış biçimidir, zihniyet meselesidir. 2002 yılında bu iktidar ranta dayalı bir model devraldı. 15 günde 15 kanun olarak tarif edilen o yıkım yasalarının biz kaldırılmasını, Türkiye’nin üretim gücüne balta vuran bu yasaların birer birer yok edilmesini bekliyorduk. Neydi bu yasalar? Tütün ekmeyeceksiniz, pamuk ekmeyeceksiniz. Ranta dayalı bu sistem olduğu gibi kabul edildi ve uygulanmaya devam edildi. En verimli, en rantabl, karlı kuruluşlarımız özelleştirildi. Bu zihniyet işbaşında olduğu müddetçe ben gelecek sene çok daha iyi olur diyemem. Rantiye zihniyeti ve anlayışı üretimi mahvetmiştir. Türkiye çok kötü bir yola girmiştir. Bu girdaptan çıkmasını beklemek hayalcilik olur. Siyasi iktidar değişikliği gerekiyor. Ama, bağımlı bağlantılı iktidarın, bağımsız, bağlantısız bir iktidarla değiştirilmesi, milli bir iktidarın işbaşına gelmesi gerekiyor. Tren aynı tren, ray aynı ray. Sadece makinist değiştirmekle hiçbir yere varamayız. Önemli olan zihniyet değişikliği bu anlayışla memleketin daha iyiye gideceğini söylememiz çok zor”

   
  © Copyright 2012 Temel İnşaat Ltd. Şti.   tasarım : K.KOÇ